Únorový úplněk 2019: Kdy a kde ho pozorovat?
Únorový úplněk 2019
V únoru roku 2019 jsme mohli pozorovat fascinující astronomický jev - úplněk. Úplněk nastal 19. února 2019 a i když se jednalo o běžný jev, mnoho lidí si nenechalo ujít možnost pozorovat noční oblohu a kochat se krásou měsíčního svitu. Únorový úplněk je často spojován s chladným a mrazivým počasím, což mu dodává na mystičnosti a tajemnosti. V minulosti byl úplněk v únoru vnímán jako symbol změny a nových začátků. Lidé věřili, že energie úplňku jim pomůže zbavit se starých zvyků a negativních myšlenek. Ať už věříte na sílu úplňku, nebo ne, úplněk 19. února 2019 byl nepochybně krásným a nezapomenutelným zážitkem pro všechny, kteří si dopřáli chvíli pod noční oblohou.
Datum a čas
V únoru roku 2019 jsme si mohli užít nevšední nebeskou podívanou – úplněk nastal 19. února v 16:53 středoevropského času. Tento úplněk byl specifický tím, že Měsíc byl v tento den zároveň v nejbližším bodě své oběžné dráhy k Zemi, a proto se nám jevil jako tzv. superúplněk, tedy větší a jasnější než obvykle. Únorový superúplněk je často spojován s indiánskými legendami a je známý také jako „sněžný“ či „hladový“ úplněk, jelikož přicházel v době, kdy byla země ještě pokrytá sněhem a zásoby potravin se tenčily. Pokud jste si nestihli vychutnat krásu únorového úplňku v roce 2019, nezoufejte! Každý rok se Měsíc ve své pouti dostane do fáze úplňku a i v budoucnu se můžeme těšit na další superúplňky.
Vliv na znamení zvěrokruhu
Úplněk ve znamení Lva, ke kterému došlo 19. února 2019, s sebou přinesl silnou energii zaměřenou na sebevyjádření a kreativitu. Lev, jakožto ohnivé znamení, ovlivňoval touhu po pozornosti a uznání. Tento úplněk zintenzivnil emoce a mohl v lidech probudit potřebu být středem dění. Zrozenci Lva pocítili vliv úplňku nejintenzivněji, ale dopad se projevil i u ostatních znamení zvěrokruhu. Pro zemská znamení, jako je Býk, Panna a Kozoroh, představoval úplněk ve Lvu výzvu najít rovnováhu mezi praktičností a potřebou projevit své emoce. Vzdušná znamení, Blíženci, Váhy a Vodnář, mohla využít energii úplňku k posílení své kreativity a komunikace. Vodní znamení, Rak, Štír a Ryby, se mohla cítit emotivněji a citlivěji než obvykle.
Superměsíc?
Únorový úplněk v roce 2019 nastal 19. února. Mnoho lidí se tehdy zajímalo, zda půjde o tzv. "superúplněk". Tento termín se používá pro úplněk, který nastává v době, kdy je Měsíc na své eliptické dráze nejblíže Zemi (v perigeu). Vzhledem k tomu, že vzdálenost Měsíce od Země se v průběhu jeho oběhu mění, může se zdát, že je úplněk v perigeu o něco větší a jasnější než obvykle.
I když byl únorový úplněk v roce 2019 poměrně blízko Zemi, nejednalo se o oficiální superúplněk. Astronomové totiž pro superúplněk stanovují přesnou definici, která zohledňuje vzdálenost Měsíce od Země v daném okamžiku. V únoru 2019 nesplnil úplněk tato kritéria, a proto nebyl klasifikován jako superúplněk. Přesto to byl krásný astronomický jev, který si jistě užili všichni milovníci noční oblohy.
Únorový úplněk roku 2019, studený a jasný, visel na obloze jako perla na sametové stuze noci.
František Vlk
Lidové tradice a pověry
Únorový úplněk v roce 2019 vyšel na 19. února. Úplněk je od pradávna opředený mystikou a lidovou slovesností. V minulosti lidé věřili, že úplněk ovlivňuje jejich životy. Věřilo se například, že za úplňku se rodí více dětí a rány hůře se hojí. S úplňkem se pojily i různé magické praktiky a rituály. Lidé věřili, že úplněk má zvláštní moc a že v tuto dobu je možné uskutečnit i zdánlivě nemožné. Ačkoliv dnes už na tyto pověry většinou nevěříme, úplněk si stále zachovává své kouzlo a fascinuje nás svou krásou.
Vliv na spánek
Úplněk, magické období, kdy se noční obloha rozzáří stříbrným kotoučem, fascinuje lidstvo od nepaměti. V únoru 2019 nastal úplněk 19. dne v měsíci. Mnoho lidí věří, že úplněk ovlivňuje jejich spánek, a vědecké studie naznačují, že by na tom mohlo něco být. Během úplňku bylo pozorováno, že lidé potřebují více času k usnutí, jejich spánek je lehčí a celkově kratší. Důvodem by mohla být zvýšená hladina světla během noci, která narušuje tvorbu melatoninu, hormonu spánku. Ačkoliv vliv úplňku na spánek není u všech lidí stejný a neexistuje jednoznačný vědecký důkaz, mnoho lidí na vlastní kůži pociťuje, že během úplňku se nevyspí tak dobře. Pokud patříte mezi ně, zkuste si během úplňku dopřát klidný večer bez obrazovek a dopřejte si dostatek času na relaxaci před spaním.
Tipy pro pozorování
Únorový úplněk, přezdívaný také „sněžný“ úplněk, nás v roce 2019 čekal 19. února. Pro co nejlepší zážitek z pozorování tohoto magického úkazu se vyplatí řídit se několika tipy. Vyhněte se světelnému smogu a vydejte se do přírody, ideálně do hor, kde je minimální světelné znečištění. S sebou si vezměte teplé oblečení, deku a termosku s horkým nápojem, protože únorové noci bývají chladné. Pro detailnější pozorování kráterů a moří na povrchu Měsíce se vám bude hodit dalekohled. I bez speciálního vybavení si ale úplněk užijete – jeho zář je natolik silná, že krásně osvětlí noční krajinu a vytvoří neopakovatelnou atmosféru.
Fáze Měsíce | Datum a čas (SEČ) |
---|---|
Úplněk | 19. února 2019, 16:53 |
Zajímavosti o úplňku v únoru
Únorový úplněk roku 2019, přezdívaný také „sněžný“ úplněk, se na obloze rozzářil v úterý 19. února. Tentokrát se jednalo o mimořádně vizuálně působivý úkaz, jelikož Měsíc byl v perigeu, tedy nejblíže Zemi na své oběžné dráze. Díky tomu se nám jevil o 14 % větší a 30 % jasnější než obvykle, a vysloužil si tak přízvisko „superúplněk“. Únorový superúplněk roku 2019 byl zároveň druhým ze tří po sobě jdoucích superúplňků, které se v tomto roce objevily na obloze. První z nich jsme mohli pozorovat již v lednu a třetí, závěrečný superúplněk, následoval v březnu. Ačkoliv spojitost úplňku s lidským chováním nebyla vědecky prokázána, mnoho kultur po celém světě spojuje únorový úplněk s očistou a novými začátky. V tradiční čínské medicíně je únorový úplněk vnímán jako čas pro detoxikaci a posílení organismu.
Fotografie úplňku z Česka
Únor roku 2019 nám dopřál podívanou na magický úplněk, který se rozzářil na noční obloze 19. února. Tento zimní úplněk, často nazývaný "sněžný" nebo "hladový" úplněk, nabídl fotografům po celé České republice úchvatné scenérie. Od zasněžených vrcholků Krkonoš až po klidnou hladinu českých rybníků, úplněk 19. února 2019 zbarvil noční krajinu do stříbrného odstínu a inspiroval nejednoho umělce s fotoaparátem. Na internetu se brzy objevila záplava fotografií zachycujících tento astronomický úkaz, od profesionálních snímků s detaily měsíčního povrchu až po momentky zachycující úplněk nad romantickými siluetami hradů a zámků. Fotografie úplňku z Česka z února 2019 se staly důkazem krásy noční oblohy a připomínkou magické síly, kterou má příroda na naše vnímání světa.
Publikováno: 03. 10. 2024
Kategorie: astrologie a astronomie