Straší! Kdy je Halloween a jak ho oslavit?
Původ Halloweenu
Kořeny Halloweenu sahají až do dob Keltů a jejich svátku Samhain. Keltové, kteří žili na území dnešní Velké Británie, Irska a severní Francie, slavili konec léta a sklizně 31. října. Tento den pro ně zároveň znamenal začátek nového roku a s ním spojené nejtemnější období. Keltové věřili, že během Samhainu se hranice mezi světem živých a mrtvých stírají a duchové se mohou volně pohybovat po zemi. Aby se před zlými duchy ochránili, zapalovali ohně, nosili strašidelné masky a obětovali bohům úrodu. S příchodem křesťanství se Samhain postupně transformoval do svátku Všech svatých, který připadá na 1. listopadu. Církev se snažila pohanské tradice potlačit, ale mnoho z nich se zachovalo dodnes. Datum oslavy Halloweenu, tedy 31. října, tak odkazuje na starý keltský svátek Samhain a jeho symboliku. Ačkoliv se Halloween dnes slaví především jako zábavný svátek pro děti, jeho kořeny sahají hluboko do minulosti a připomínají nám dávné tradice a víru našich předků.
Datum oslavy Halloweenu
Halloween, svátek opředený tajemstvím a zábavou, se slaví každoročně 31. října. Toto datum není náhodné. 31. října totiž připadá předvečer svátku Všech svatých, který se slaví 1. listopadu. Původně keltský svátek Samhain, z něhož Halloween vychází, byl oslavou konce léta a sklizně a zároveň začátkem temného zimního období. Keltové věřili, že během této noci se stírá hranice mezi světem živých a mrtvých a duchové se mohou volně pohybovat mezi námi.
Datum 31. října je tak pevně spjato s oslavami Halloweenu a s jeho magickou a tajemnou atmosférou. Ať už se chystáte na strašidelnou párty, vyřezávání dýní nebo jen chcete strávit večer u hororového filmu, Halloween 31. října je ideální příležitostí užít si trochu té strašidelné zábavy.
Symbolika 31. října
31. říjen, datum neodmyslitelně spjaté s oslavami Halloweenu, v sobě skrývá hlubokou symboliku sahající až do dob Keltů. Pro Kelty představoval tento den konec léta a začátek temného období zimy, období spojovaného se smrtí a nadpřirozenými silami. Věřili, že během této noci se stírá hranice mezi světem živých a mrtvých a duchové se mohou volně pohybovat mezi námi. Symbolika ohně, tak typická pro Halloween, má své kořeny právě v keltské tradici. Oheň měl za úkol odehnat zlé duchy a osvětlit cestu duším zemřelých. Dýně s vyřezanými obličeji, dnes jeden z nejznámějších symbolů Halloweenu, sloužily původně jako lucerny, které měly ochránit domácnosti před zlými silami. I když se původní význam Halloweenu v průběhu staletí vytratil, symbolika 31. října nám i dnes připomíná koloběh života a smrti a nutnost uctít památku těch, kteří nás opustili.
Halloween versus Dušičky
Svátek Halloween, jehož kořeny sahají k pohanským oslavám Keltů, se v posledních letech těší v České republice vzrůstající popularitě. Halloween se slaví 31. října, v předvečer svátku Všech svatých. Děti se oblékají do strašidelných kostýmů a chodí od domu k domu s tradičním "Trick or treat", koledují o sladkosti. V posledních letech se Halloween stává spíše komerční záležitostí a jeho původní význam se vytrácí. V kontrastu s Halloweeen, Dušičky, svátek zesnulých, si Češi připomínají 2. listopadu. Tento den je věnován vzpomínce na zemřelé a návštěvám hrobů, které se zdobí svíčkami a věnci. Dušičky jsou v České republice tradičním svátkem s hlubokými kořeny a dodnes se těší velké úctě. Zatímco Halloween je spíše o zábavě a strašidlech, Dušičky jsou dnem tichého rozjímání a vzpomínek na ty, kteří tu s námi již nemohou být.
Oslavy v Česku
Halloween, moderní svátek s keltskými kořeny, se slaví každoročně 31. října. I když tradice vyřezávání dýní a koledování dětí v kostýmech pochází z anglosaských zemí, v posledních letech si Halloween získává na popularitě i v České republice. Mnoho Čechů vnímá Halloween jako příležitost k zábavě a tematickým oslavám. Oblíbené jsou zejména halloweenské večírky pro děti i dospělé, kde nechybí strašidelné kostýmy, dýňové dekorace a sladkosti. Děti se často účastní organizovaných halloweenských průvodů, kde koledují o sladkosti a užívají si strašidelnou atmosféru. V některých městech a obcích se konají i speciální halloweenské akce, jako jsou lampiónové průvody, soutěže o nejhezčí dýni nebo strašidelné prohlídky hradů a zámků. I když pro mnohé Čechy zůstává Halloween spíše komerční záležitostí, obliba tohoto svátku v Česku stále roste a obohacuje tak podzimní období o další zajímavou tradici.
Tradice dlabání dýní
Dlabání dýní, dnes již neodmyslitelně spjaté s oslavami Halloweenu, má kořeny sahající hluboko do minulosti. Halloween, slavený každoročně 31. října, se pojí s dávnou keltskou slavností Samhain. Keltové věřili, že v tento den se stírá hranice mezi světem živých a mrtvých. Dýně, s vyřezanými obličeji a vloženou svíčkou uvnitř, měly sloužit jako ochrana před zlými duchy, kteří se v tento den potulovali po světě. Ačkoliv tradice dlabání dýní pochází z keltského prostředí, svého spojení s Halloweenem se dočkala až v 19. století v Severní Americe, kam ji přinesli irští imigranti. Odtud se pak rozšířila do celého světa a stala se jedním z nejznámějších symbolů tohoto svátku.
Svátek | Datum oslavy |
---|---|
Halloween | 31. října |
Dušičky (Památka zesnulých) | 2. listopadu |
Dětské strašidelné kostýmy
Halloween, svátek plný strašidelné zábavy a sladkostí, se nezadržitelně blíží! Děti se už jistě nemohou dočkat, až se převléknou do strašidelných kostýmů a vyrazí koledovat. Halloween se slaví 31. října, takže je nejvyšší čas začít s přípravami. Ať už vaše ratolesti touží být děsivými upíry, hrůzostrašnými zombie nebo roztomilými čarodějnicemi, existuje nepřeberné množství kostýmů, které jim pomohou proměnit se v jejich oblíbené strašidelné postavy. Nezapomeňte také na doplňky! Dýně, pavučiny a svítící tyčinky dodají tu správnou halloweenskou atmosféru.
Hlavní symbol: Dýně
Dýně, královna podzimu, se s příchodem chladnějších dnů stává neodmyslitelným symbolem Halloweenu. Tato oranžová kráska, původem ze Severní Ameriky, se proslavila nejen svou lahodnou chutí, ale i strašidelným úsměvem, který zdobí vyřezávané dýňové hlavy. Halloween, svátek slavený každoročně 31. října, se neobejde bez svítících dýní, které vítají malé strašidla a zahánějí zlé duchy. Vyřezávání dýní se stalo oblíbenou tradicí, která baví děti i dospělé. Důležitý je výběr té správné dýně – kulatá, s pevným povrchem a bez kazů. Po vydlabaní vnitřku a vyřezání očí, nosu a úst stačí dovnitř umístit svíčku a děsivá, ale přátelská tvář je na světě.
Sladkosti a koledování
Halloween, svátek plný strašidel, dýní a sladkostí, se slaví každoročně 31. října. Právě v tento den se děti převlékají do strašidelných kostýmů a vyráží do ulic koledovat. S oblíbenou frází "Koledování nebo něco?" chodí od domu k domu a doufají, že jim obyvatelé naplní košíky sladkostmi. Koledování, ačkoliv je spojováno spíše s Vánocemi, je nedílnou součástí i halloweenských oslav. Děti se těší na sladkou odměnu za své strašidelné kostýmy a obyvatelé domů si užívají zábavu a radost, kterou jim koledování přináší. Halloween je tak skvělou příležitostí, jak si užít podzimní čas s rodinou a přáteli a užít si trochu strašidelné zábavy.
Hororové filmy a večírky
S blížícím se koncem října se mnohým z nás vybaví jeden konkrétní svátek - Halloween. Tento svátek, který se slaví každoročně 31. října, je opředený tajemstvím, strašidelnými příběhy a samozřejmě, hororovými filmy. Právě horory se staly nedílnou součástí halloweenské atmosféry. Ať už se jedná o klasiky žánru, jako je "Halloween" Johna Carpentera, nebo o modernější kousky, sledování strašidelných filmů dodává tomuto svátku tu správnou dávku napětí a adrenalinu. Halloween je ale také skvělou příležitostí k uspořádání tematické party. Hororové večírky jsou čím dál populárnější a nabízejí možnost se na jeden večer proměnit v oblíbenou filmovou postavu, užít si zábavu s přáteli a vychutnat si halloweenskou atmosféru naplno. Ať už se rozhodnete strávit Halloween sledováním hororů o samotě, nebo uspořádáním strašidelné party, nezapomeňte na hlavní motto tohoto svátku: "Trick or treat!"
Publikováno: 04. 11. 2024
Kategorie: zábava